Histeria dziecka w miejscu publicznym

Histeria dziecka w miejscu publicznym

Histeria dziecka w miejscu publicznym to nieprzyjemna sytuacja zarówno dla maluszka, rodziców jak i przechodniów. Jak się zachować gdy dziecko płacze histerycznie? Jak uspokoić naszą pociechę?

Histeria dziecka w miejscu publicznym, a w domu

Tak naprawdę napady złości w miejscach publicznych wcale nie występują częściej niż w domu. Jednak sytuacja kiedy dziecko płacze histerycznie "przy ludziach", bardziej zapada nam w pamięć i stąd można odnieść wrażenie, że zdarza się częściej. W domu jesteś Ty i dziecko. Znajdujesz się na swoim, bezpiecznym gruncie i jest Ci znacznie prościej reagować. Czujesz się pewniej, a żadne dodatkowe czynniki nie wprawiają Cię w zakłopotanie, stąd dużo łatwiejsze wychodzenie z histerii dziecka w domu, obronną ręką. Może być jednak i tak, że w tym momencie rzeczywiście myślisz — ależ moje dziecko naprawdę płacze histerycznie o wiele częściej w miejscach publicznych! I to również może być prawdą. Niektóre pociechy faktycznie mają większe skłonności do wpadania w histerię poza domem. Bywa, że nawet dla najbardziej spokojnych i najcichszych dzieci stymulacja i nerwowość, jakich doświadczają w niektórych miejscach publicznych, okazują się przytłaczające. Zbyt dużo ludzi, zbyt duży hałas, nowe miejsca często są mało komfortowe dla dzieci. Każdy z maluchów (tak jak i dorosłych), ma swoją strefę komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Niektóre sytuacje i miejsca zaburzają dziecku jego poczucie spokoju, stabilizacji oraz uczucie bezpieczeństwa. Reagują wtedy jedynymi, znanymi przez siebie zachowaniami. Jeśli dziecko wie, że kiedy zacznie tupać i rzucać się po ziemi, mama się przy nim pojawi, to tak właśnie reaguje.

Histeria dziecka w miejscu publicznym — jak reagować

Obserwacja siebie i dziecka

W takich sytuacjach (najlepiej, kiedy zdarza się to po raz pierwszy, by szybko reagować), bardzo dobrze jest zaobserwować zarówno dziecko, jak i siebie. Zauważyć w jakich miejscach, sytuacjach, przy jakich osobach i czynnikach, nasze dziecko płacze histerycznie. Powinniśmy również obserwować siebie. Dla malucha to my — rodzice czy opiekunowie — jesteśmy wzorem, autorytetem i to my, i nasze zachowanie, sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie lub nie. Może maluch wpada w furię w momencie, który dla nas jest stresujący. Może do takiego stanu doprowadza go nasz chwilowy brak zainteresowania?
Prowadząc taką obserwację, jesteśmy w stanie wykluczyć wszystkie czynniki, które nie sprzyjają samopoczuciu naszego szkraba i znaleźć odpowiedź, jak uspokoić nasze dziecko.

Tylko Ty i dziecko

Mimo tego, że otacza Was gwar przechodniów, muzyka czy hałas spowodowany jeżdżącymi autami, spróbuj stworzyć Wam bezpieczną przestrzeń, w której znajdziesz się tylko Ty i dziecko. Możesz wziąć je w ustronne, spokojniejsze miejsce lub głaszcząc, trzymając go za rączkę i patrząc w oczy, mówić mu, że już wszystko jest dobrze. Że jesteś tylko Ty i on, i teraz spokojnie może Ci powiedzieć, co się dzieje.

Jak uspokoić dziecko?

Spokojna mama to spokojny maluch

Uspokój swoje myśli. Dzieci naprawdę ogromnie wyczuwają wszystkie nasze emocje. I oczywiście reagują adekwatnie do nich. Żeby uspokoić swojego maluszka, sami musimy być spokojni. Mówić do niego spokojnie, uśmiechać się, ale wewnętrznie też koniecznym jest zachować spokój. Dziecko doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak się czujesz.

Uczucia i emocje dziecka

Nie tylko podczas histerii dziecka w miejscu publicznym, ale zawsze, uczucia i emocje nasze malucha powinny być dla nas najważniejsze. Jeśli płacze, krzyczy, rzuca się po ziemi, to znaczy, że jest mu naprawdę źle. Nieważne czy jest to spowodowane tym, że nie może zjeść ulubionego ciastka czy tym, że czuje się przytłoczone natłokiem obcych ludzi. Targają nim wtedy emocje. A Ty jesteś od tego, żeby o te emocje dbać. Spróbuj odciąć się od ludzi komentujących Wasze zdarzenie. Wyobraź sobie, że jesteś tylko Ty i dziecko. Nie zwracaj uwagi na komentarze typu: "co za niewychowane dziecko?", "ta matka wcale nie umie zajmować się dzieckiem", "co z niego za ojciec? Pewnie widuje się z dzieckiem raz na tydzień i nie umiem reagować". Nie przejmuj się tym, że ludzie Cię oceniają. To nie ma znaczenia. Ludzie zawsze to robili i chyba zawsze będą to robić. Uwierz, że co drugi tak komentujący przechodzień, boryka się z podobnymi problemami ze swoją pociechą. Twoje dziecko płacze, a Ty chcesz mu pomóc. Skup się tylko na tym, a powodzenie zakończenia histerii będzie bliższe i łatwiejsze.

Reaguj tak samo, jak w domu — konsekwencja

Co prawda, histeria dziecka w domu i w miejscu publicznym znacząco różni się, przede wszystkim otoczeniem, ale Twoje decyzje i zachowanie powinno być w każdym z tych przypadków takie samo. Wtedy będzie Ci prościej stworzyć autorytet. Dziecko w sytuacjach histerycznych nie będzie dodatkowo zastanawiało się, dlaczego mama inaczej reaguje w domu, a inaczej na placu zabaw. Po kilku takich sytuacjach dziecko będzie wiedziało, jaka będzie Twoja reakcja i czego może się spodziewać. Taka "rutyna" Twoich reakcji, pozwoli mu spokojniej przechodzić przez kryzysowe momenty pełne frustracji i pomoże odpowiedzieć na pytanie jak uspokoić dziecko. Dzięki temu oboje będziecie z czasem coraz lepiej radzić sobie z tymi trudnymi sytuacjami. Powodzenia! Mamusiu, ogromnie Ci dziękuję za Twój spokój, gdy jest mi tak źle. Dziękuję, że nie złościsz się na mnie, gdy płaczę i krzyczę, tylko tulisz mnie i głaszczesz. Dziękuję, że rozumiesz, że jest mi źle i na razie to jedyne formy, które znam, by to okazać. Dziękuję za cierpliwość, wyrozumiałość i miłość. Kocham Cię! To piękne, kiedy właśnie tak będzie mogło powiedzieć do Ciebie Twoje dziecko.
Powrót do blogu