fbpx

Życie z toksykiem — nie tylko w związku partnerskim

utworzone przez | sty 4, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Życie z toksykiem — nie tylko w związku partnerskim.

Życie z toksykiem najczęściej kojarzymy ze związkiem partnerskim. Niestety, zamieszanie do naszego życia może wprowadzić każdy bliższy i dalszy. Toksyczne życie może zafundować nam jednakowo współmałżonek, partner, teściowa, rodzic, szwagier czy koleżanka z pracy. Osoba, z którą spędzamy jakikolwiek czas, która ma jakikolwiek wpływ na nasze życie. Poniżej opiszę, jak wygląda życie z toksykiem, warto jednak pamiętać, że toksyczną osobą nie zawsze, jest się od razu. Bardzo często stajemy się toksyczni przy relacjach z nieodpowiednimi osobami.

Co czujesz, prowadząc życie z toksykiem?

Oczywiście każdy przypadek jest indywidualną kwestią. Każda relacja, jej podłoże i siła to osobna sprawa. Są jednak cechy, które charakteryzują większość toksycznych relacji. Wymienię kilka z nich, by być może pomóc Ci określić Twoją relację, która Cię męczy. Bardzo często zdarza się, że w danej relacji obie osoby działają na siebie toksycznie. Każde z wymienionych poniżej cech dotyczy jednej i drugiej osoby. Może to wynikać między innymi z braku dopasowania charakterów i próby wymuszenia na partnerze zmiany, tak aby sprostał określonym oczekiwaniom czy niechęci kontynuowania związku przy jednoczesnym uciekaniu od decyzji o zakończeniu relacji.

Poczucie wartości

Taka relacja sprawia, że Twoje poczucie wartości spada. Niezależnie jak wiele wcześniej osiągnąłeś, jak wiele dobra zrobiłeś, taka osoba jest w stanie Cię przekonać, że wszystko, co dzieje się złe, jest wyłącznie z Twojej winy. Stajesz się smutny i przestajesz w siebie wierzyć. Zaczynasz szukać w sobie problemu i skupiasz się wyłącznie na pracy nad sobą, a toksyczna osoba tym sposobem doskonale się wybiela. Często też toksyk robi z siebie ofiarę, by wpędzić Cię w poczucie winy, a tym samym obniżyć Twoją wartość.

Potrzeba bycia blisko

Toksyczna relacja nierzadko czyni nas osobami współuzależnionymi. Nie tylko od nałogu drugiej osoby, ale od samego toksyka. Czujemy się zobowiązani do zaspokajania jego potrzeb, wysoko przed naszymi. W momencie, w którym on się na nas denerwuje czy obraża, stosujemy przeróżne środki, by jednak zyskać aprobatę i akceptację. Gdy już się to uda, nie posiadamy się ze szczęścia. Choć tak naprawdę zrobiliśmy i powiedzieliśmy wbrew sobie wiele rzeczy, by uzyskać taki efekt. Czujemy silną potrzebę bycia blisko takiej osoby.

Zabieranie energii

Tkwiąc w relacji z toksyczną osobą, bardzo często przestajemy mieć chęci na cokolwiek. Nie mamy energii, siły. Nie cieszą nas rzeczy i wydarzenia, które dotychczas sprawiały nam dużo radości. Nie chcemy się rozwijać, jest nam wszystko jedno. Niesamowicie często popadamy w depresję i nerwicę.

Przemoc

Przemoc fizyczną bardzo łatwo zobaczyć, niestety psychiczna jest dużo trudniejsza do udowodnienia nie tylko oprawcy, ale też osobie, wobec której ta przemoc jest stosowana. Słowa mają równie wielką moc co czyny.

Rezygnacja z siebie

Rezygnujesz ze swoich celów, planów i marzeń ze względu na toksyczną osobę (czasami robimy to nieświadomie, gdy gdzieś w głębi serca wiemy, że nasze plany nie spodobałyby się drugiej osobie). Odpuszczamy rzeczy, kontakty i relacje, do których dążyliśmy i o które dbaliśmy, żeby nie sprawić jej zawodu, żeby poświęcić ten czas na jej plany i postanowienia. Nie dbasz o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Nie jesteś sobą

Nie czujesz się swobodnie przy tej osobie. Nie umiesz być w 100% sobą. Nie czujesz wolności do mówienia tego, co myślisz. Świadomie lub nie dopasowujesz się do tego, czego oczekuje Twój partner. Masz wrażenie, że stąpasz po niepewnym gruncie, nigdy nie wiedząc, co wywoła u niego złość. Piszesz, mówisz, robisz rzeczy, których w swoim naturalnym środowisku byś nie zrobił. Robisz wszystko, byle zadowolić drugą osobę, nie doprowadzić do kłótni czy nawet konwersacji.

Tylko ucieczka?

Pierwszym krokiem do pomocy, jest zauważenie, uświadomienie sobie, że taki problem ma miejsc w naszym życiu. W zależności od tego, jak daleko zabrnęliśmy w relacji z toksyczną osobą oraz na ile silni i świadomi jesteśmy, może pomóc nam terapia, samodzielna praca nad sobą lub pomoc i wsparcie bliskiej osoby.

Jeżeli rzeczywiście zależy nam na osobie, która wprowadziła w nasze życie chaos, zawsze możemy spróbować też pomóc jej. Powiedzieć, jak z naszego punktu wygląda problem, zasugerować terapię i ewentualne nasze wsparcie. Może jesteśmy na tyle silni, zdeterminowani i świadomi, że sami jesteśmy w stanie pomóc takiej osoby. Czasem do bycia toksyczną osobą zmuszają nas pewne losowe wydarzenia. Nie rzadko taki toksyk sam potrzebuje pomocy. Oczywiście, Ty nie masz obowiązku mu pomagać. Jeśli jednak nie chcesz uciekać i zostawiać tej relacji za sobą, warto przyglądnąć się przyczynom lub zasięgnąć porady specjalisty. Warto wtedy spróbować zrozumieć taką osobą.

Kontakt

Być może zdecydujesz się na rozmowę na ten temat. Temat, który odsuwasz od siebie od dłuższego czasu. Śmiało, zapraszam do kontaktu.

A może czytając ten artykuł, zastanawiasz się, kto tak naprawdę jest toksyczny w relacji, o której myślisz?

Przeczytaj także:

Związek dla dobra dziecka? Niekoniecznie. 

Ocenianie dziecka — jakie niesie konsekwencje?

Toksyczny związek — toksyczna osoba.

Wypłacze się i mu przejdzie — konsekwencje.