fbpx

Toksyczny związek – toksyczna osoba

utworzone przez | mar 2, 2018 | Artykuły | 0 komentarzy

Toksyczny związek to coś, w co bardzo łatwo jest wpaść, a dużo trudniej się wydostać. Mianem toksycznego związku najczęściej nazywamy relację między parą lub małżeństwem. Niestety są też sytuacje życiowe, które zmuszają nas do „zawarcia” innych więzi, takich jak przyjaźń, relacja z teściem, bratową, współpracownikiem czy pracodawcą. To także sytuacje, w których warunki mogą stać się toksyczne.

Toksyczny związek — czym się charakteryzuje?

Niedługo pojawią się artykuły, w których toksyczne związki będą podzielona na kategorie i przyjrzymy się bliżej kilku ich rodzajom. Teraz chcę zrobić do nich wprowadzenie, opisując Wam toksyczny związek i toksyczną osobę z mojego punktu widzenia.

Główną cechą charakteryzującą toksyczny związek jest to, że nie możemy podać konkretnego momentu, w którym się w nim znaleźliśmy. I chociaż sami mamy świadomość tego, że relacja, w której się znajdujemy, nie jest zdrowa, z jakichś powodów nie możemy się z niej wydostać.

Tkwiąc w takim powiązaniu, czujemy ogromne cierpienie i bezradność, przeplatane chwilami radości lub wmawianiem sobie, że jest w niej coś, co sprawia nam przyjemność. Wiele osób tkwi w takiej sytuacji latami. Nie wiedząc, jak można sprawić, by przestała być toksyczna, lub nie mają pojęcia jak się z niej wydostać. Nierzadko odpuszczamy jakiekolwiek reagowanie na zaistniałą sytuację z braku sił, ze zmęczenia. Nasze życie staje się nam obojętne i nie chcemy nic w nim zmieniać.

Toksyczny związek to przede wszystkim sytuacja, w której nie czujemy się dobrze i swobodnie. Przestajemy być sobą i nie jesteśmy szczęśliwi. Różnica charakterów, inne wartości i priorytety w pewnym momencie mogą sprawić, że pogubimy się w danej relacji i przestaniemy odczuwać z niej radość.

Oczywiście pierwszym krokiem do wyjścia z tego stosunku jest uświadomienie sobie, że się w nim znajduje. Niestety ucieczka dla wielu osób nie jest prosta. Powody mogą być różne. Zależność finansowa, strach o dzieci, presja otoczenia, pobudki religijne, poczucie winy, żalu, strach o partnera lub po prostu głębokie uczucie do niego mimo wszystko.
W kolejnych artykułach postaram się opisać Wam poszczególne przypadki toksycznych związków i doradzić, co można zrobić, by było lepiej lub jak się z nich wydostać.

Moim zdaniem każdy z nas może okazać się toksyczną osobą w związku, trafiając na nieodpowiedniego partnera.
Jeśli chcesz opowiedzieć swój przypadek, podzielić się z innymi (anonimowo) Twoim doświadczeniem lub chcesz zaproponować mi przykład toksyka, któremu chcesz, bym bliżej się przyglądnęła, zapraszam do kontaktu (kliknij tutaj).