fbpx

Ta umiejętność jest na wagę złota!

utworzone przez | mar 19, 2018 | Artykuły | 0 komentarzy

W dzisiejszych czasach ta umiejętność jest na wagę złota. Tak niewiele osób zwraca na to uwagę i jest w stanie dać to drugiemu człowiekowi. Czy Ty to potrafisz? Czy skupiasz się na tym w relacjach z innymi? Sprawdź o czym mowa.

Ta umiejętność jest na wagę złota

Obecne czasy to przede wszystkim gonitwa. Spieszymy do pracy, na uczelnie, na fitness bądź zakupy. Cały czas biegniemy i często powtarzamy, że na nic nie ma czasu. Możesz mi wierzyć, że warto na chwilę zwolnić. I zastanowić się dokąd to zmierza? Zastanowić się, czy jeszcze potrafimy słuchać.

To ogromnie ważna umiejętność, która sprawia, że życie staje się piękniejsze. Zarówno nasze, jak i osoby, którą słuchamy. Piękniejsze i prostsze. Dużo prostsze.

Zapominamy, jak ważne jest mówienie. O tym, co czujemy, co byśmy chcieli, a co nam nie odpowiada. Zapominamy albo robimy to specjalnie. Bo tak jest „prościej”. Ale to nie prawda. Tłumienie emocji, nierozmawianie ze sobą i niesłuchanie się nawzajem jest ogromnie niezdrowe. Powoduje stres, zamknięcie się w sobie, przybieranie „zgarbionej” postawy, oszukiwanie siebie i innych oraz ucisk na ramionach.

Wszystko to, o czym nie mówimy i czego nie dajemy szansy słuchać innym, osiada na nas jak niepotrzebny balast. Daj szansę innym Cię posłuchać. Zobacz, jak będzie Ci lżej. Zobacz, jak lekko będzie Ci oddychać. Jak oczyszczą się Twoje uczucia i relacje z otoczeniem. Daj szanse Cię słuchać!

A co jeśli ludzie dookoła Ciebie próbują mówić, a Ty nie masz czasu, by ich słyszeć? Poza daniem sobie szansy na to, by inni Cię słuchali, spróbuj też wysłuchać. Być może słuchasz, ale nie słyszysz. Może są otaczający Cię ludzie, którzy nie wiedzą, że potrafisz posłuchać.

Pytając znajomego, którego spotykasz na ulicy: „co słychać?”, naprawdę się tym interesujesz? Czy liczysz, że odpowie: „w porządku, a u Ciebie?” i będziesz mógł pędzić dalej, odwzajemniając tą samą twierdzącą odpowiedź?

Gdy jesteś w związku partnerskim, czy słyszysz, co mówi do Ciebie druga osoba? Czy zwracasz uwagę na to, co dzieje się u niej w pracy? Czy przywiązujesz uwagę do tego, co mówi o swoich uczuciach i pragnieniach? Czy dajesz jej odczuć, że jest to dla Ciebie ważne (o ile tak jest — oczywiście)?

Czy zastanawiasz się, skąd biorą się Twoje konflikty z innymi? Może wystarczyłoby posłuchać siebie nawzajem? Zadać pytanie i posłuchać na nie odpowiedzi.

Ludzie często mówią, że mają problem z dzieckiem. Może rozwiązanie go jest dużo prostsze, niż się wydaje? Może wystarczy porozmawiać? Dać dziecku poczucie, że może nam zaufać. Że my mu ufamy. Że interesuje nas to, co do nas mówi i, że się z tym liczymy?

Wiem, że to trudne. Ale ważne. Ogromnie ważne. Zarówno dla Ciebie, jak i dla innych.

Sprawdź także artykuł o tym, jak nauczyć dziecko sztuki dialogu, klikając tutaj.