fbpx

Spokojny sen

utworzone przez | kw. 26, 2018 | Artykuły | 0 komentarzy

Moja pierwsza spokojna noc miała miejsce po skończeniu 25 lat. Przez 25 lat mojego życia nigdy nie zasnęłam spokojnie i spokojna się nie obudziłam. Nie umiem nawet Wam opowiedzieć ile znaczy dla mnie teraz to, że kładę się spać odprężona. Że lubię chodzić spać! Nie sądziłam, że kiedyś będę mogła to powiedzieć.
Mój rodzinny dom nie należał do spokojnych. Było w nim dużo alkoholu, innych używek, kłótni, krzyków, awantur i przemocy. Nie działo się to codziennie, ale każdego wieczoru towarzyszył mi strach – co będzie jak zasnę? Co przyniesie nowy dzień? Czy ja w ogóle chcę się budzić? Nie znosiłam nocy! Kiedyś próbowałam zrobić wszystko, by mój młodszy brat mógł spokojnie spać. Dziś robię wszystko, by spokojny sen miała również jego żona i syn oraz moi cudowni mężczyźni – chcę, by każdej nocy spokojnie kładł się spać mój syn i mąż.
Zaraz opowiem Ci dlaczego spokojny sen jest tak bardzo ważny. Mam nadzieję, że mój artykuł trafi do wszystkich, którzy zaburzają komuś spokojny sen oraz do tych, którzy mają to szczęście, że nie mają pojęcia co to znaczy bać się wieczorów i nocy. Mam nadzieję, że Ci pierwsi się otrząsną, a drudzy będą spać jeszcze bardziej szczęśliwie.

Spokojny sen

  • Regularność. Dla najmłodszych maluchów bardzo ważne jest, by ich sen był w miarę możliwości regularny. Dziecko, które zasypia o nieregularnych porach może mieć opóźniony rozwój poznawczy. Dziecko, które śpi niespokojnie miewa też gorsze wyniki w szkole w przedmiotach ścisłych. Sen wpływa tez na rozwój całego organizmu i jego wzrost (hormon wzrostu wydzielany jest głównie nocą i nieregularny sen może zmniejszać jego ilość w organizmie dziecka).
  • Spokojny sen pozwala nam bardzo sprawnie regenerować ciało i umysł.
  • Nasze życie jest bardziej nerwowe niż kiedykolwiek wcześniej. Więcej ludzi mieszka w miastach, nie dostosowują się oni do cyklu dnia i nocy, oglądają programy telewizyjne seriami, a niebieskie światło emitowane przez ekrany zaburza ich sen przez cały wieczór. To wszystko sprawia, że skraca się czas snu i pogarsza jego jakość.
  • Tylko jedna noc bez odpowiedniego odpoczynku czterokrotnie zwiększa ryzyko przeziębienia, ponieważ tłumi naturalne procesy odpornościowe. Osoba niewyspana będzie miała mniej motywacji do pracy i empatii, wolniejszy czas reakcji, słabszą koncentrację i zwiększony apetyt.

Ze spokojnym snem wiąże się również spokojny dzień. Stres, nerwy i strach wpływają na jakość naszego snu. Mają wpływ również na nasze zdrowie. Nerwy, stres czy strach to najlepsi przyjaciele chorób nowotworowych lub zawałów serca.
Sen powinien kojarzyć się z oazą spokoju, azylem, odpoczynkiem po całym dniu i łapaniu energii na dzień kolejny. W miejscu, w którym chodzimy spać powinniśmy czuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo jest wspaniałe. Przyjemne. Potrzebne.
Zadbaj o to, by zarówno Twoje jak i Twoich bliskich życie było spokojne, a spokojny sen przyjdzie sam. To naprawdę ogromnie ważne. To bardzo zdrowe.
Spokojnych snów!