fbpx

Przybij piątkę koledze bez dłoni – poradnik

utworzone przez | wrz 4, 2017 | Blog | 0 komentarzy

Przybij piątkę koledze bez dłoni.

Poradnik „Przybij piątkę koledze bez dłoni” jest świetny zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Pokazuje jak zachować się w często kłopotliwych dla nas sytuacjach, w których spotykamy się z osobami niepełnosprawnymi. Moim zdaniem nie tylko dzieci nie mają tej świadomości, ale również dorośli. Często spotykałam się z brakiem wrażliwości na krzywdę i „odmienność” innych. Z zakłopotaniem, prowadzącym do zachowań sprawiających przykrość osobom chorym.
„Każdy z nas jest inny, ale nigdy gorszy”, z takim hasłem ruszyła kampania „Równi w różnorodności”, prowadzona przez firmę DrOmnibus, której partnerami są Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych oraz Fundacja Hipoterapia Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych.
Dowiedz się więcej: tutaj. Aby pobrać poradnik w wersji PDF, kliknij tutaj.

Cel projektu i poradnika

Zadaniem poradnika jest pokazanie dzieciom i rodzicom jak bardzo istotne są nasze zachowania wobec osób niepełnosprawnych. Uświadomienie ich, że każdy z nas jest równy mimo wszelkich różnic. Dla dzieci cała masa rzeczy i sytuacji jest nowa. Jeśli jest coś nowe i niezrozumiałe pytają.

To naturalny i normalny odruch. Nie wiedzą dlaczego ktoś inny jeździ na wózku, chodzi o kulach lub ma ubrane ciemne okulary kiedy na polu nie praży słońce.

Gdy dzieci pytają, zadaniem rodzica jest odpowiedzieć. Nie uciekać, nie zabierać dziecka od osoby chorej, nie krzyczeć: „Przestań się patrzeć!”, tylko odpowiedzieć. Wytłumaczyć tak, aby nasz maluch zrozumiał, a osobie chorej nie zrobiło się przykro.

Poradnik „Przybij piątkę koledze bez dłoni”

Z całego serca polecam każdemu z Was obejrzeć poradnik razem z maluchami. Przeczytać im lub posłuchać jak one czytają a później porozmawiać z nimi o tych zachowaniach.
Dowiedz się więcej: tutaj. Aby pobrać poradnik w wersji PDF, kliknij tutaj.

Wioleta Wiąckowska

O akcji i poradniku opowiedziała nam Wioleta Wiąckowska — związana z Fundacją Hipoterapia Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, która to fundacja jest patronem i partnerem Akcji. Serdecznie dziękujemy za informację o Poradniku i umożliwieniu dotarcia z tak wartościowym materiałem do naszych odbiorców!
Możecie przeczytać więcej o naszym Aniele tutaj :).