fbpx

„Przestań się mazać, nie bądź jak baba!”

utworzone przez | maj 8, 2020 | Artykuły, Blog | 0 komentarzy

Nie bądź jak baba! Masz być silny!

„Przestań się mazac, jak baba!”, „nic się takiego nie stało, żebyś musiał płakać!”, „masz być twardy, a nie taki mazgaj!”. Te i podobne zwroty mogą ogromnie skrzywdzić dziecko. Na całe życie. Dlatego tak ważne jest każde słowo, które mówimy do dziecka.

Nie bądź jak baba – co się za tym kryje?

Takimi słowami mówimy dziecku: NIE MOŻESZ CZUĆ! NIE WOLNO CI BYĆ SMUTNYM, ZŁYM, ROZCZAROWANYM, BEZRADNYM! ANI TY, ANI TWOJE UCZUCIA NIE SĄ WAŻNE! MASZ BYĆ TWARDY I SILNY! MASZ BYĆ MĘŻCZYZNĄ JAK OJCIEC!

Być jak baba – jaka jest „baba”?

To stereotypowe myślenie, że kobiety są słabe, a mężczyźni mają być twardzi, jest bardzo krzywdzące dla jednych i drugich. Kobiety wcale nie są słabsze, a mówiąc to małej dziewczynce sprawiamy, że ona będzie musiała się taka czuć.

Mężczyźni wcale nie są pozbawienie emocji, a mówiąc im tak, sprawiamy, że będą bali się swoich uczuć, będą je zabijać, tłumić w sobie.

Podczas gdy bycie wrażliwym nie wyklucza bycia zaradnym. Przyznanie, że podczas uderzenia czujemy ból, nie czyni z nas ofiary. Strach nie oznacza, że jesteśmy słabi. Potrzeba przytulania, poczucia bezpieczeństwa, pochwalenia, bycia blisko gdy coś nam się nie udaje, nie oznacza, że nie poradzimy sobie w życiu. Wręcz przeciwnie! Dziecko, które dostaje wsparcie, ma prawo być sobą, czuć, mówić o tym, przeżywać to JEST POTEM ŚWIADOMYM I SILNYM DOROSŁYM.

Kategoryzowanie równa się odrzucenie

Dlatego, gdy dziecko usłyszy: „Nie baw się lalkami, tylko dziewczyny się nimi bawią!”, „masz interesować się autami, bawić żołnierzami i wspinać się po drzewach” prawdopodobnie nie będzie z Tobą szczere.

Kategoryzowanie, wyśmiewane „innych” zainteresowań jeszcze bardziej sprawi, że Twoje dziecko nie będzie z Tobą blisko. Nie będziesz wiedział o jego kłopotach. Być może nie będzie się z Tobą liczyło, na pewno nie będzie liczyło na Ciebie i być może Ty nie będziesz mógł liczyć na nie. Będzie szukało akceptacji w innych ludziach lub rzeczach. Być może zrobi coś, czego nigdy, by nie zrobiło, by Ci COŚ udowodnić.

Podsumowując: wspieraj. Dbaj. Nie wyśmiewaj. Nie zabraniaj czuć. Nie zabraniaj być.