Prawidłowa postawa u dzieci to coś na co uwagę powinien zwracać każdy rodzic. Obserwować dziecko i szybko reagować udaniem się do specjalisty w razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie postawy naszego malucha. Dziś swoją opinią na ten temat podzieli się z nami Jakub Czaja – technik masażysta, refleksolog i bodyworker.
[klebek_ad no=1]
Prawidłowa postawa u dzieci
Rodzice często przychodzą do mnie ze swoimi maluchami już od drugiego roku życia. Najczęściej po to aby zrobić „kontrolę” diagnostyczną czy kręgosłup, stawy obwodowe oraz inne tkanki w ciele dzieci rozwijają się prawidłowo. Bywają również zgłaszane problemy związane z wysypkami na ciele nieznanego pochodzenia, bólami brzuszka, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi oraz zbyt dużym napięciem mięśniowym (np. okolicy karku).
Często przychodzą też ze swoimi spostrzeżeniami odnośnie nieprawidłowej postawy, krzywego chodzenia, siedzenia lub stania. I to są te bardzo ważne obserwacje, które każdy rodzic powinien bacznie prowadzić. Mówię tu o analizowaniu zachowań i odruchów swoich dzieci oraz wczesnym udaniu się do specjalistów, którzy weryfikują niepokojące objawy.
Prawidłowa postawa u dzieci – asymetrie
Zdecydowanie najczęstszym problemem jaki obserwuję u moich małych pacjentów są asymetrie. Są to zaburzenia w napięciu tkanek (mięśni, ścięgien, powięzi), które wpływają na nieprawidłowe ustawienia względem siebie stawów i kości. Skutkiem nie korygowania drobnych asymetrii mogą być: wady stóp (płaskostopie, stopa wydrążona), wady kolanek (szpotawość, koślawość) wady bioderek oraz kręgosłupa (skoliozy wielopłaszczyznowe, pogłębienie lub zniesienie krzywizn) oraz wiele innych. Dlatego tak ważne jest wczesne korygowanie z wykorzystaniem np. delikatnych terapii mięśniowo-powięziowych, regulujących nieprawidłowe napięcia i asymetrie.
Prawidłowa postawa u dzieci – jak o nią dbać
Kluczem do prawidłowej postawy i rozwoju biomechanicznego naszego malucha jest – ruch. Zdrowy, spontaniczny i w dużej ilości. Statyczność oraz siedzący tryb życia niszczy każdego człowieka, szczególnie dzieci.
Jednym z domowych sposobów na zdrowy kręgosłup jest tzw. „wiercenie się” podczas siedzenia. Nie sztywna pozycja, a ciągły ruch, nawet podczas siedzenia.
Lata temu nasze babcie zwracały uwagę na to, że dzieci wiercą się i nie potrafią spokojnie usiedzieć. Ten odruch u dzieci był jak najbardziej naturalny i spowodowany potrzebą ruchu w stawach. Jest to idealny mechanizm zabezpieczający nasze ciała przed tzw. „przykurczami mięśniowo-powięziowymi”. Polecam stosować tę metodę nie tylko u dzieci ale również u dorosłych, jako profilaktykę bólu kręgosłupa.
Pamiętajmy – NIE dla sztywnego siedzenia! 🙂
Jeśli masz jakieś pytania napisz tutaj.
Jakub Czaja
dyplomowany technik masażysta, certyfikowany refleksolog, bodyworker
Zajmuję się masażem i pracą z ciałem. W swoim podejściu terapeutycznym kieruję się zasadą leczenia holistycznego oraz przyczynowego. Czytaj więcej.
[klebek_ad no=2]