fbpx

Jak długo ponosisz odpowiedzialność?

utworzone przez | wrz 16, 2017 | Artykuły | 0 komentarzy

Ponosisz odpowiedzialność za wychowanie swojego dziecka? Zastanawiasz się nad tym i zadajesz sobie to pytanie? Przedstawię Ci temat moimi oczami.

W tym krótkim artykule chcę zadać kilka prostych, ale bardzo ważnych pytań rodzicom i opiekunom.
Przychodzi na świat Twój maleńki skarb. Karmisz go, kąpiesz, ubierasz no i oczywiście WYCHOWUJESZ. Pokazujesz mu cały świat, kształtujesz jego charakter, dbasz o rozwój emocjonalny, społeczny czy intelektualny. To czy i jak będziesz przy nim, tworzy jego dalsze, dorosłe życie. Czy masz świadomość tego, że jakość życia Twojego dziecka to w dużej mierze Twoja „zasługa”?

Każda Twoja decyzja, każde słowo, każda minuta i sekunda Twojego życia ma wpływ na to, jak ukształtuje się Twoje dziecko. To ile czasu mu poświęcisz, jak bardzo je od siebie odsuniesz lub jak wielką miłością je obdarzysz. Ojciec i matka to pierwsze dwa wzorce dziecka. W momencie, w którym się stajesz jednym lub drugim bierzesz na swoje barki ogromną odpowiedzialność. Odpowiadasz za jego życie. Nie tylko jego. Za życie żony Twojego syna, za życie dzieci Twojej córki i wielu innych osób. Zadajesz sobie pytanie: jak długo i za co ponosisz odpowiedzialność?

Kiedy dziecko jest malutkie, nie umie chodzić, samo zadbać o jedzenie (mówię o przygotowaniu, niezarobieniu na nie), nie umie samo się wykąpać, oczywistą sprawą  jest, że to Ty jesteś głównym odpowiedzialnym za stan i jakość jego życia. Kiedy maluch jest w wieku szkolnym i potrafi zrobić już sam podstawowe rzeczy, czy zadajesz sobie pytanie, za co wtedy odpowiadasz? Dając mu dogodne lub nie warunki do odrabiania prac domowych (biurko, cisza i Twoja ewentualna pomoc, naprawdę w zupełności wystarczy), wystarczającą lub nie ilość zainteresowania i czasu, pokazując, jakim jesteś człowiekiem i co dla Ciebie jest ważne, tworzysz jego pierwsze wzorce. To bardzo ważne podwaliny pod jego dorosłe życie.

Jak długo ponosisz odpowiedzialność?

Czy kiedy Twoje dziecko wybiera się na studia, zaczyna pierwszą pracę, zakochuje się w pierwszej dziewczynie lub podejmuje błędne decyzje, czy Ty wtedy zastanawiasz się, jak duży wpływ Twoja osoba miała na jego życie? Kiedy Twoja córka wychodzi za mąż i zakłada rodzinę czy zastanawiasz się nad tym, czy ona, jej mąż i dziecko budzą się szczęśliwi? Zastanawiasz się, czy zrobiłeś wszystko, co mogłeś, żeby tak właśnie było?

Kiedy Twój syn wchodzi w dorosłe życie, zakłada rodzinę i bierze wszystko na własne barki czy wtedy przestajesz zastanawiać się jak sobie radzi? Kiedy dowiadujesz się, co go w tym dorosłym życiu przeraża, martwi i cieszy czy zdajesz sobie sprawę, że to w większości Twoja zasługa? Czy bierzesz odpowiedzialność za jakoś życia jego żony i dzieci i jesteś gotowa zawsze im pomóc? Czy kiedy popełnia błędy, winisz o to jego czy siebie? W którym momencie odpuszczasz i stwierdzasz, że to już tylko jego życie?

Ten artykuł dedykuję mojemu sensowi życia. Dzięki Tobie wstawałam i miałam siły każdego ranka. Niech żyje Ci się dobrze!