Refleksologia - płodność, ciąża, połóg

Refleksologia - płodność, ciąża, połóg

Refleksologia może przynieść ulgę. Tak ciąża jak i okres połogu może przebiec łagodniej. Czy naprawdę wspomaga płodność i uspokaja dzieciątko w brzuchu matki? Poznajmy odpowiedzi na te pytania! Odpowie nam Jakub Czaja - dyplomowany masażysta i certyfikowany refleksolog.

Refleksologia w ciąży

Co to jest refleksologia? Dużo słyszałam o refleksologii stóp w czasie ciąży, jak może mi pomóc?
Refleksologia jest zabiegiem wykonywanym przez certyfikowanego refleksologa na stopach, dłoniach lub twarzy klienta/pacjenta. Polega na ucisku/stymulowaniu dłońmi terapeuty wybranych stref "receptorów" rozmieszczonych na stopach, dłoniach lub twarzy. Dzięki teorii stref Zona, udowodniono, że seria zabiegów akupresury/ refleksologii pozytywnie na nas wpływa, pomagając uruchomić procesy samoleczenia i regeneracji organizmu tzn. wszystkich układów, narządów oraz wsparcia w regulacji pracy tak ważnego dla młodych par - układu hormonalnego.

Refleksologia a płodność

Czy to prawda, że odpowiednim masażem można pobudzić płodność i pomóc sobie zajść w ciążę? Czy każdy może skorzystać z tej naturalnej metody?
Wiele słyszy się o różnego rodzaju terapiach pomagających parom w staraniu o dziecko, spośród wielu, można wymienić m.in akupresurę. Na co dzień mam okazję pracować tą metodą. Podczas serii zabiegów zauważam pozytywne zmiany w organizmach starających się o dziecko rodziców. Skorzystać z tej metody leczenia może praktycznie każdy, a przeciwwskazania występują bardzo rzadko i omawiane są indywidualnie z lekarzem prowadzącym/ ginekologiem.

Wpływ refleksologii na dziecko podczas ciąży

Czy refleksologia stóp w ciąży ma również jakieś działanie na dziecko czy tylko na matkę?
Zdecydowanie ma działanie tak na matkę jak i na dziecko. Poprzez pępowinę - połączenie jakie tworzą matki z dziećmi - jesteśmy w stanie wpłynąć na dwa organizmy podczas jednego zabiegu. Bardzo ważna w tym okresie jest delikatność wykonywanych zabiegów. Pierwszy trymestr ciąży powinien dotyczyć przede wszystkim budowania poprzez zabiegi refleksologii strefy komfortu psychicznego i mentalnego u matki. Dobrym rozwiązaniem w tym okresie jest refleksologia twarzy - kojąca, ale też terapeutyczna. Należy oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie. Badanie młodej mamy oraz konsultacja z odpowiednim lekarzem dadzą pewność kiedy nastąpi odpowiedni moment na rozpoczęcie pracy z ciałem.

Połóg a refleksologia

Czy po porodzie zabiegi refleksologii też mogą przynieść ulgę? W jakim czasie po porodzie możemy się umówić na wizytę?
Zabiegi refleksologii dają ulgę na każdym etapie ciąży jak i połogu. Po ciąży można zaobserwować jak ciało matki stara się wrócić na prawidłowe tory swojego wcześniejszego funkcjonowania. Burza hormonów, przeciążenia mięśniowo-szkieletowe, bóle głowy, zrosty po cesarskim cięciu oraz związana z zabiegiem nauka poruszania się, to wszystko powoduje przeciążenia układowe.
Warto rozpocząć dbanie o siebie, korzystając z zabiegów refleksologii lub innego rodzaju rehabilitacji jak najwcześniej po porodzie. W zależności czy poród był naturalny czy poprzez cesarskie cięcie dobieramy czas po którym można rozpocząć pracę z ciałem. W drugim wypadku, należy poczekać na chociaż częściowe zagojenie się rany po cesarce, jeżeli jednak poród przebiegł pomyślnie, zabiegi można rozpocząć już na następny dzień.
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania czy wątpliwości na temat refleksologii zapraszamy do kontaktu! Jakub Czaja

Jakub Czaja

dyplomowany technik masażysta, certyfikowany refleksolog, bodyworker

Zajmuję się masażem i pracą z ciałem. Czytaj więcej...
Powrót do blogu