Refleksologia a poród. Czy mają na siebie wpływ?

Refleksologia a poród. Czy mają na siebie wpływ?

Refleksologia a poród. Czy mają na siebie jakiś wpływ? A może podczas ciąży i po porodzie nie powinnyśmy uczestniczyć w tych zabiegach? Każda z nas szuka rozwiązań, które zapewnią nam ulgę podczas ciąży i złagodzenie porodu, oraz pozwolą szybko dojść do siebie, kiedy maluszek będzie już z nami. Czy refleksologia jest w stanie nam to wszystko zapewnić?

Refleksologia a poród. Czy stosowanie refleksologii podczas ciąży jest sposobem na złagodzenie porodu oraz jego przebieg?

Nie odnotowano na ten temat badań naukowych. Z własnego doświadczenia mogę zauważyć, że regularne zabiegi refleksoterapii, wykonywane przed i w trakcie ciąży, na bieżąco usuwają różne problemy organizmu (np. przykurcze mięśni dna miednicy, bóle głowy lub kręgosłupa). Dzięki temu sam przebieg ciąży może być bardziej komfortowy. Przyczyni się to też na złagodzenie porodu.

Czy są przeciwwskazania do refleksoterapii podczas karmienia piersią? Czy to prawda, że takie zabiegi pomagają w produkcji mleka?

Tak, zdecydowanie zabiegi refleksoterapii pomagają przy produkcji mleka oraz przy problemach z "nadprodukcją". Poprzez stymulacje punktów refleksologicznych - regulujemy pracę organizmu. Nasz organizm posiada mądrość którą można aktywować poprzez akupresurę - dlatego reguluje nieprawidłową pracę gruczołów i całego ciała. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania refleksologii w trakcie karmienia piersią jest stosowanie antybiotykoterapii.

Czy za pomocą zabiegu refleksologii można przyspieszyć/wywołać poród?

W niektórych przypadkach oczywiście. Ale to znowu sprowadza się do konsultacji z lekarzem lub refleksologiem. Nie powinno wykonywać się samodzielnych ucisków na stopach bez konsultacji z refleksologiem lub lekarzem prowadzącym. Z racji tego, że poprzez zabieg można wywołać poród, należy szczególnie uważać po ok. 24 tygodniu ciąży. O przeciwwskazaniach każdorazowo decyduje lekarz oraz refleksolog, tak więc nie ma reguły, kiedy można stosować refleksologię. Słyszałem natomiast o kilku sytuacjach, gdzie refleksolog, wchodzący w skład zespołu przyjmującego poród, pomagał swoim zabiegiem w wywołaniu naturalnego skurczu.

Czy refleksoterapia po porodzie może pomóc w powrocie do formy sprzed ciąży? Jak?

Zabieg refleksoterapii będzie pomocny jeżeli kobieta po ciąży boryka się z takimi problemami jak: ból kręgosłupa, stawów, głowy, zaburzone gojenie ran, m.in: blizny po cesarskim cięciu, bóle narządowe, zmiany skórne (wypryski, plamy, trądzik), zgaga, zaburzone oddawanie stolca, ogólne osłabienie, apatia, nerwica czy depresja. Jeżeli posiadasz inne objawy po porodzie, napisz tutaj czy zabieg może Ci pomóc - postaram się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania najszybciej jak to możliwe.

Jakub Czaja - masażysta, refleksolog, bodyworkerJakub Czaja

dyplomowany technik masażysta, certyfikowany refleksolog, bodyworker

Zajmuję się masażem i pracą z ciałem. W swoim podejściu terapeutycznym kieruję się zasadą leczenia holistycznego oraz przyczynowego. Zajmuję się również manualną opieką okołoporodową kobiet oraz leczeniem zaburzeń psychosomatycznych. Czytaj więcej.
Powrót do blogu