"Przestań się mazać, nie bądź jak baba!"

"Przestań się mazać, nie bądź jak baba!"

Nie bądź jak baba! Masz być silny!

"Przestań się mazac, jak baba!", "nic się takiego nie stało, żebyś musiał płakać!", "masz być twardy, a nie taki mazgaj!". Te i podobne zwroty mogą ogromnie skrzywdzić dziecko. Na całe życie. Dlatego tak ważne jest każde słowo, które mówimy do dziecka.

Nie bądź jak baba - co się za tym kryje?

Takimi słowami mówimy dziecku: NIE MOŻESZ CZUĆ! NIE WOLNO CI BYĆ SMUTNYM, ZŁYM, ROZCZAROWANYM, BEZRADNYM! ANI TY, ANI TWOJE UCZUCIA NIE SĄ WAŻNE! MASZ BYĆ TWARDY I SILNY! MASZ BYĆ MĘŻCZYZNĄ JAK OJCIEC!

Być jak baba - jaka jest "baba"?

To stereotypowe myślenie, że kobiety są słabe, a mężczyźni mają być twardzi, jest bardzo krzywdzące dla jednych i drugich. Kobiety wcale nie są słabsze, a mówiąc to małej dziewczynce sprawiamy, że ona będzie musiała się taka czuć.

Mężczyźni wcale nie są pozbawienie emocji, a mówiąc im tak, sprawiamy, że będą bali się swoich uczuć, będą je zabijać, tłumić w sobie.

Podczas gdy bycie wrażliwym nie wyklucza bycia zaradnym. Przyznanie, że podczas uderzenia czujemy ból, nie czyni z nas ofiary. Strach nie oznacza, że jesteśmy słabi. Potrzeba przytulania, poczucia bezpieczeństwa, pochwalenia, bycia blisko gdy coś nam się nie udaje, nie oznacza, że nie poradzimy sobie w życiu. Wręcz przeciwnie! Dziecko, które dostaje wsparcie, ma prawo być sobą, czuć, mówić o tym, przeżywać to JEST POTEM ŚWIADOMYM I SILNYM DOROSŁYM.

Kategoryzowanie równa się odrzucenie

Dlatego, gdy dziecko usłyszy: "Nie baw się lalkami, tylko dziewczyny się nimi bawią!", "masz interesować się autami, bawić żołnierzami i wspinać się po drzewach" prawdopodobnie nie będzie z Tobą szczere.

Kategoryzowanie, wyśmiewane "innych" zainteresowań jeszcze bardziej sprawi, że Twoje dziecko nie będzie z Tobą blisko. Nie będziesz wiedział o jego kłopotach. Być może nie będzie się z Tobą liczyło, na pewno nie będzie liczyło na Ciebie i być może Ty nie będziesz mógł liczyć na nie. Będzie szukało akceptacji w innych ludziach lub rzeczach. Być może zrobi coś, czego nigdy, by nie zrobiło, by Ci COŚ udowodnić.

Podsumowując: wspieraj. Dbaj. Nie wyśmiewaj. Nie zabraniaj czuć. Nie zabraniaj być.

Powrót do blogu