Potrzeba wioski - Co? Jak? Gdzie?

Potrzeba wioski - Co? Jak? Gdzie?

Wiem, że to dla Was ważny temat. Ważny, ale i zawsze budzi wiele kontrowersji.
Przedszkole, żłobek, punkt opieki czy klubik.

"Dlaczego nie dałaś dzieci do przedszkola?", "Dlaczego zabierasz im najlepsze lata, zabawę z dziećmi, naukę podporządkowania się?" - takie pytania dostaję do Was co najmniej kilka razy dziennie.

Moje dzieci nie chodzą do przedszkola, bo ja mogę z nimi zostać. Choć ciągle szukam rozwiązań, miejsc, w których będą czuły się dobrze, a nie będą rzucone, jak do przechowalni. Kazik chodził do trzech przedszkoli. Od roku nie chodzi do żadnego. Ania nigdy nie próbowała. Bo ja nie chcę, by dzieci były nagradzane pieczątką za zjedzony obiad, nie chcę, by "złe zachowanie" było karane 15 minutami w kącie na przymyślenie zachowania. Chcę, żeby w przemyśleniu zachowania ktoś im pomógł. Wsparł. I w końcu tak, nie chcę, by moje dzieci myślały, że trzeba być "grzecznym", że trzeba być "jak wszyscy", że trzeba działać tak, jak ktoś sobie wymyślił.

Dzieci nie są robotami, które da się zaprogramować. Nie chcę, by były posłuszne tylko świadome. Chcę, by były empatyczne, a nie robiły wszystko, co ktoś im rozkaże ze strachu. Chcę, by wiedziały, że są ważne. Mądre. Nie chcę, by były uległe, bo ktoś jest starszy, silniejszy. Chcę, by potrafiły rozmawiać, argumentować i słuchać. A w 3 przedszkolach Kazia tego wszystkiego nie można było robić.

Tak, zastanawiamy się również nad edukacją domową. Nad zajęciami "dodatkowymi": pływaniem, tańcami, nad miejscem przyjaznym dzieciom. Udało mi się trafić w ramach współpracy, na organizację, która wspiera w otwieraniu takich miejsc. Miejsc, które jest bardzo mocno rezonujące ze mną, moją ideą traktowania dzieci po ludzku - z szacunkiem, indywidualnie.

Znacie @potrzebawioski?

Wioski powstały z inicjatywy Aleksandry Kozery, absolwentki Harvard University. Założycielka Wiosek głęboko wierzy, że poprzez zmianę edukacji i obrazu dziecka w polskiej kulturze możemy budować społeczeństwo oparte na sprawiedliwości, współodczuwaniu i współpracy. W Wioskach dzieci korzystają z pedagogiki opartej na najnowszych badaniach neuronaukowców, psychologów i kognitywistów. A ich głównymi filarami są: Rodzicielstwo Bliskości, Porozumienie bez Przemocy i podejście Reggio Emilia.

WIOSKI TO:

 • innowacyjna opieka małych dzieci, edukacja podążająca za dzieckiem inspirowana filozofią Reggio Emilia,
 • organizacja, której celem jest zapewnienie jak największej liczbie dzieci edukacji wspierającej ich naturalny rozwój
 • organizacja która zmienia obraz edukacji wczesnodziecięcej w Polsce,
 • pedagogika Reggio Emilia, edukacja wczesnodziecięca, neurodydaktyka, edukacja bliskości,
 • miejsca prowadzone w oparciu o najnowsze osiągnięcia neuronauk, psychologii i pedagogiki,
 • organizacja wspierająca wszystkich tych, którzy podzielają ich wizję i misję do otwierania swoich placówek – Wiosek żłobków, czy Wiosek w domach, co wiąże się z aktywizacją zawodową kobiet w każdym wieku.

Opieka dla dzieci to nie tylko niania, żłobek lub babcia - Wioski oferują wiele innych form, dostosowanych do Waszych rodzin! Jest to miejsce, które wspiera dzieci, mamy i nauczycieli by wspólnie tworzyć bezpieczne środowisko stymulujące rozwój i edukację najmłodszych. Wioski promują hasło #mamaniejestsama. Chcą by jak najwięcej ludzi dowiedziało się jak wielki wpływ na życie i na kształtowanie społeczeństwa ma edukacja maluchów.

Jakie trzeba mieć wykształcenie, by otworzyć wioskę?

Bez względu na to, jakie masz doświadczenie i wcześniejszą ścieżkę kariery, jeśli chcesz pracować z maluchami mamy dla Ciebie nasze kursy, które są akredytowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (może skrót? MRPiPS) pomogą Ci one zostać właścicielem Wioski i pracować z dziećmi. Każdy dostaje od nas szkolenia z NVC, rodzicielstwa bliskości i Reggio Emilia.

Co z lokalem, w którym ma być wioska? Kto go szuka? Jakie wymagania?

W zależności od tego, jaką formą ma być wioska - miejscem opieki dla dzieci do lat 3 czy dla przedszkolaków - lokal musi spełniać inne wymagania. Małą, domową wioskę można możesz otworzyć tak naprawdę w dowolnym pomieszczeniu o min. wysokości 2,5 m, np. w pokoju w mieszkaniu na 6. piętrze lub na parterze domu dziadków. Pomieszczenie musi mieć min. 16 m2 i wówczas z jednym opiekunem dziennym może w nim przebywać maks. 5 dzieci.

Ile dzieci może uczęszczać i jakie godziny?

W zależności od Wioski - najmniejsze Wioski mają 3 dzieci. W większości otwierają się między 7:30-8 i działają do ok. 18.

Jacy ludzie otwierają Wioski?

 • mamy i ojcowie na wychowawczym
 • mamy i ojcowie wracający do pracy
 • właściciele małych firm organizujący już zajęcia i kawiarnie dla dzieci
 • pedagodzy i nauczyciele ze żłobków, szkół i przedszkoli
 • każdy, kto chce założyć swój mikrobiznes związany z edukacją małych dzieci.

Trzeba mieć własną działalność, by utworzyć wioskę?

Nie musisz! Możemy zacząć od umowy z osobą fizyczną i w tym czasie możesz – już z naszym wsparciem, przygotowywać się do otwarcia Wioski i zadecydować nad formą działalności. Nawiązujemy również współpracę z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, żeby ten proces ułatwić.

Ceny w Wioskach

Aktualnie czesne Wioski zaczyna się od 1400 zł/msc, ale może to ulec zmieni bo Wiosek jest coraz więcej. Wszystko zależy od lokalizacji i wielkości Wioski, czyli kosztów ponoszonych przez właścicieli. Ci rodzice, którzy zakładają swoje Wioski w domu nie ponoszą kosztów opieki nad swoim dzieckiem i zarabiają opiekując się innymi maluchami.

więcej na stronie

Powrót do blogu