Onanizm dziecięcy - jak pomóc dziecku

Onanizm dziecięcy - jak pomóc dziecku

Onanizm dziecięcy — zrozummy go razem

"Przed Tobą rozmowa na temat, który ciągle budzi wiele kontrowersji i jest tematem tabu w wielu domach. Porozmawiamy o seksualności (nie tylko dzieci) i masturbacji dziecięcej. Rozmowę przeprowadziłam z Pauliną Pawłowską,która jest psychologiem dziecięcym. Jej praca to słuchanie i wspieranie rodziców w wychowaniu. Prowadzi na Instagramie profil @psychologiczna_pl, gdzie przekłada wiedzę teoretyczną na praktykę i pomaga zrozumieć zachowanie dzieci i nastolatków. Daje narzędzia, które ułatwiają rodzicielstwo i uczy komunikacji opartej na wzajemnym szacunku. Wspólnie z rodzicami i dziećmi, odkrywa to, co ukryte, bo dzieci mają dobre intencje; czasami jednak nie potrafią lub nie wiedzą, jak postąpić inaczej." Artykuł jest fragmentem e-booka "Masturbacja dziecięca" możesz kupić go tutaj

Masturbacja dziecięca — przyczyny

"Myślę, że strach związany z masturbacją u dzieci bierze się przede wszystkim z ich niewiedzy. Rodzicom wydaje się, że onanizm u dziecka jest oznaką, że dzieje się coś złego, a to nie do końca prawda. Masturbacja pełni u dzieci różne funkcje, są to m.in.:
  • poznanie własnego ciała (jak ono wygląda, jak reaguje na różne bodźce),
  • zaspokojenie ciekawości (co to za część ciała),
  • uczenie się, co sprawia przyjemność (kiedy już dziecko odkryje, że to przyjemne, chce spróbować ponownie),
  • sposób na nudę czy na rozładowanie napięcia.
Ostatni powód bywa problematyczny, gdy dziecko, odczuwając bardzo duże napięcie, w każdej wolnej chwili się masturbuje. Trudno mu wtedy przestać, denerwuje się, gdy chcemy je od onanizmu odciągnąć. To mogą być dla nas sygnały alarmowe. Jednak większość możliwych przyczyn sugeruje, że nie ma się czym martwić. Poznawanie swojego ciała przez dotyk nie jest niczym złym, nie musi nieść za sobą negatywnych skutków i wcale nie musi wpłynąć na seksualność dzieci w przyszłości. Opisany rodzaj masturbacji nazywamy masturbacją rozwojową, która pojawia się w pewnym momencie życia dziecka, a później znika, pod warunkiem że nie poświęcimy temu tematowi nadmiernej uwagi."

e-book "Masturbacja dziecięca"

Moja skrzynka mailowa i te w social mediach każdego dnia zapełniały się pytaniami w temacie onanizowania dziecięcego. Zaprosiłam Paulinę do stworzenia ebooka, który będzie taką pigułką wiedzy w tym temacie. Który wyciągnie do rodziców rękę. Możesz go kupić klikając tutaj (premiera ma miejsce 14.12 - do tego dnia kupisz go w promocyjnej cenie)

Powrót do blogu