Nastoletnia ciąża i jej emocje

Nastoletnia ciąża i jej emocje

Nastoletnia ciąża - relacja z opiekunem

Nastoletnia ciąża ma swój początek jeszcze zanim dziecko pojawi się w brzuchu przyszłej mamy. Tak, to rodzic powinien dbać o relacje. Budować ją od samego początku. Nie zawsze jednak mu się to udaje. Nie zawsze wie jak, często sam potrzebuje opieki i nie potrafi dac jej swojemu dziecku. A taka relacje budujemy od pierwszej chwili. Każdym słowem, przytulaniem, krzykiem, zrozumieniem, wsparciem, odtraceniem. Dzieci pamiętają. Widzą, CZUJĄ. Co dzieje się z nastolatkiem, który nie ma wsparcia w najbliższej, dorosłej osobie? Co się dzieje gdy jest postawione samo sobie? Co się dzieje, gdy taki samotny nastolatek za chwilę będzie miał kogoś pod swoją opieką? Co dzieje się w głowie dorosłego człowieka, którego problemy przerastają? Skąd bierze siłę, by stawić czoło życiu? Odpowiedzieć Ci? Na pewno chcesz?

Nastoletnia ciąża - emocje przyszłej mamy

Zbyt mocne? Nie sądzę. Dziś ta nastolatka siedzi sama i płacze. Chce kochać, chce być kochana. Nigdy nie była. Nie zbudowali z nią rodzice dobrej relacji, nie ma w nich wsparcia. Szukała go. Od zawsze. Próbowała zwrócić uwagę rodziców, rówieśników, przypadkowo poznanych osób. Czasami dużo starszych, czasami młodszych. Zależy komu akurat i czym udało się jej zaimponować. Byle zwrócił uwagę, uśmiechnął się, zauważył. Sama. Oceniana, krytykowana, odrzucona.

Dziś okazało się, że nie będzie sama. Dziś dowiedziała się, że będzie mamą. "Będę mamą! Wspaniale!" Nikła szansa, że właśnie tak powie. Dziś zostanie po raz kolejny odrzucona. Być może wyśmiana, być może uderzona. Zostanie sama. Ale już NIE SAMA. Jakie ma wyjścia? Uciec? Sprawić, by dziecka nie było? Poradzić sobie sama i skończyć ze zrujnowaną psychiką, stanem fizycznym, nie będąc w stanie dać dziecku i sobie spokoju? Kto teraz zadba o nią, gdy to ona musi zadbać? A przecież nią nigdy nikt się nie zaopiekował. Nie została spełniona jeszcze jej podstawowa potrzeba. Nigdy nie zostanie spełniona? Jak ma teraz to podarować innemu człowiekowi?

Życzę Ci, byś znalazła miłość, wsparcie, akceptację i szacunek. Najlepiej sama od siebie. Dziś wiem, że dla kogoś właśnie stałaś się całym światem. Będzie trudno, ale trzymam za Ciebie kciuki!

I jestem tutaj...

Powrót do blogu