Gdzie szukać darmowej pomocy?

Gdzie szukać darmowej pomocy?

Kiedy potrzebujemy pomocy?

Dziś dużo więcej słyszymy o dbaniu o siebie. O zwracaniu uwagi na swoje potrzeby, o pokochaniu samego siebie i o tym, że proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości. Jednak często udaje nam się wpaść w wir codzienności, ciągle nie pozwalając sobie zobaczyć, że kontrolka z rezerwą już długo się świeci. "Przecież moja mama pracowała, zajmowała się domem, dziećmi, dawała radę, wszyscy dają, nie będę wymyślać, że mi ciężko", "mam przecież wymarzoną pracę, jestem zdrowy, mam przyjaciół i partnerkę, o co mi chodzi?!".
Potrzebę pomocy spychamy, zakopujemy ją pod pozorem bycia silnym (proszenie o pomoc nie ma nic wspólnego z byciem słabym), wystarczającym, niesprawiającym zawodu. Przyzwyczajeni, że musimy zasłużyć (na miłość, na awans, na szacunek, na odpoczynek, na ulubioną kolację, na pieczątkę w przedszkolu), nie zauważamy momentu, w którym "zasługujemy" na pomoc.
Jak taki moment rozpoznać? Gdy jest Ci ciężko, gdy czujesz często zmęczenie, rozdrazienie, brak chęci, płaczesz albo tryskasz energią bez przerwy, ale w środku czujesz się fatalnie. Wtedy, gdy nie jest Ci już ze sobą fajnie. Trudniej taki moment wyłapać jeśli czas, w którym było Ci ze sobą fajnie nigdy się nie pojawił.

"Łatwo ci mówić, bo ty nie masz kłopotów"

Jest jeszcze takie przepychanie się między tym kto ma lepiej lub gorzej. "Tobie łatwo mowić, Ty nie wychowujesz sama dzieci więc nie jesteś na nie zła", "co? Wakacje po 3 miesiącach pracy?! Ja już 10 lat bez wakacji pracuję", "jesteś zmęczony?! Będziesz miał dzieci to dopiero zobaczysz" itd
W takiej presji społeczeństwa trudno przyznać się do potrzeby pomocy. Będziemy odrzuceni, gorsi, słabsi. A przecież inni nie z takimi rzeczami dają sobie radę. Po pierwsze nie mamy pojęcia czy dają radę, po drugie każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, inną psychikę i fizyczność. Porównywanie się do innych mija się z celem. Naprawdę.
Jest jeszcze jeden argument, który dość często używamy jako ten, by z pomocy nie skorzystać. NIE STAĆ MNIE NA TO.

Darmowa pomoc - gdzie jej szukać?

Aby znaleźć pomoc psychologiczną w swojej okolicy kliknij na poniższy link, następnie wpisz miejscowość lub województwo w którym mieszkasz oraz rodzaj problemu, z którym się borykasz, a pojawią się ośrodki pomocowe z danego regionu.

kliknij tutaj

1. Poradnie zdrowia psychicznego

2. Ośrodki interwencji kryzysowej

3. Ośrodki oferujące pomoc osobom uzależnionym i współuzależnionym / Centra odwykowe

4. Kryzysowy telefon zaufania 116 123

5. Izby przyjęć przy szpitalnym oddziale psychiatrycznym

Zdjęcie: unsplash.com Źródła: psychologiawygladu.pl

Powrót do blogu